„Sunt bucuros că termenul modernizare s-a împământenit în politica românească. E folosit tot mai frecvent pentru a descrie reforma statului. Ar fi păcat ca sensul lui să se piardă, printr-o utilizare neîndemânatică. De aceea, cred că ar trebui să nu fie folosit în ocazii electorale. De pildă, ideea că lupta din 17 ianuarie pentru colegiul 1 ar fi legată de o promisiune de reformă a statului e ridicolă”, scrie Cristian Preda pe blogul său.
El îi transmite lui Honorius Prigoană că ar trebui să înţeleagă „altfel” sensul competiţiei.
„Tânărul Prigoană ar trebui de altfel să înţeleagă sensul competiţiei în care a intrat şi să nu îşi conducă retorica pe un teren mai accidentat decât cel cu care e obişnuit domnia sa, şofer cu numeroase amenzi la activ”, adaugă europarlamentarul PDL.
Honorius Prigoană şi-a lansat, luni, la sediul central al PDL, candidatura pentru colegiul 1 din Sectorul 1 al Capitalei, cu sloganul „Punct. Şi de la Capăt!”, la eveniment fiind prezent şi preşedintele partidului, Emil Boc, dar şi preşedintele organizaţiei Sector 1, Răzvan Murgeanu.