- Home
- Politic
- BUCUREŞTI, (11.02.2025, 18:18)
- Gabriel Pecheanu
Simion: Coaliţia abuzivă care a călcat în picioare democraţia în România trebuie să plătească
O delegaţie AUR condusă de preşedintele George Simion a discutat marţi cu reprezentanţii Comisiei de la Veneţia, despre „lovitura de stat” din România, care a culminat cu anularea alegerilor prezidenţiale.
Urmărește
123 afișări
Simion: Coaliţia abuzivă care a călcat în picioare democraţia în România trebuie să plătească
„Ne bucurăm că există instituţii la nivel european preocupate de soarta democraţiei. Ceea ce s-a întâmplat în 2024 în România a fost inadmisibil. Au călcat în picioare democraţia, au comasat alegerile, au folosit CCR şi alte instituţii ale statului român ca să îşi bată joc de opoziţie. (…) Au început prin comasarea alegerilor, au continuat prin interzicerea abuzivă a dreptului de a candida pentru Diana Şoşoacă, iar apogeul a fost atins de anularea turului II, pentru că în ciuda tuturor resurselor pe care le-au avut - au avut 10 milioane de euro de la buget, toate instituţiile în mână şi au avut şi guvernarea - nu au fost în stare nici PNL, nici PSD, să trimită candidatul în turul II”, a susţinut preşedintele AUR, George Simion, la finalul discuţiilor purtate cu reprezentanţii Comisiei de la Veneţia.
AUR va pune la dispoziţie reprezentanţilor Comisiei de la Veneţia toate documentele necesare pentru „întocmirea unui raport cu privire la situaţia abuzivă la care a fost supus poporul român anul trecut, prin aruncarea la gunoi a peste nouă milioane de voturi şi repetarea alegerilor, fără argumente solide”.
„Această coaliţie abuzivă care a călcat în picioare democraţia trebuie să plătească. Mă bucură diferitele investigaţii făcute de Comisia de la Veneţia. Le punem la dispoziţie, la solicitarea lor, inclusiv decizia 51/2012 a CCR care a creat un precedent şi care spune clar că nu poţi comasa alegerile locale cu un alt tip de alegeri. Le punem la dispoziţie membrilor Comisiei de la Veneţia toate datele necesare privind abuzul săvârşit. Aici este vorba de un dosar care priveşte mai mult comasarea alegerilor. Noi am expus toate dovezile existente, pe care le-am făcut publice începând cu 1 februarie 2024, atunci când am organizat un protest în faţa sălii PSD cu privire la această decizie abuzivă de a comasa alegerile. Ne-au cerut mai multe date şi mai multe documente. Le vom pune la dispoziţie membrilor Comisiei de la Veneţia, care în luna martie vor finaliza raportul. Exista două dosare pe rolul Comisiei de la Veneţia - primul legat de comasarea alegerilor, celălalt legat de anularea alegerilor”, a adăugat George Simion.
De asemenea, Consiliul Europei va discuta la adunarea parlamentară din luna martie despre anularea alegerilor din România.
„Faptul că nu au existat reacţii din partea Comisiei Europene legat de comasare şi de anularea alegerilor arată că doamnei Ursula von der Leyen îi convine transparenţa şi democraţia doar când are ea de câştigat şi faptul că a girat anularea alegerilor, măsuri nedemocratice şi totalitare, ceea ce o apropie mai mult pe doamna von der Leyen de unele practici care îmi amintesc de Rusia lui Putin. Mă bucur însă că Consiliul Europei, prin instituţiile din subordine îşi face treaba. Îi felicit pe membrii Comisiei de la Veneţia, suntem în contact şi cu reprezentanţii GRECO şi cu mai mulţi reprezentanţi ai instituţiilor europene care ştiu pentru ce sunt puşi acolo, nu ca actualii conducători ai Comisiei Europene”, a conchis George Simion.
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Citește pe www.zf.ro: Prestigioasa universitate Harvard: România are a 20-a cea mai sofisticată economie a lumii. E mai complexă decât te-ai aştepta ţinând cont de nivelul de dezvoltare. În urmă cu 20 de ani eram pe locul 40
Citește pe www.zf.ro: Cum alegem zona unde cumpărăm o locuinţă şi ce facilităţi importante trebuie să existe în proximitate
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Prestigioasa universitate Harvard: România are a 20-a cea mai sofisticată economie a lumii. E mai complexă decât te-ai aştepta ţinând cont de nivelul de dezvoltare. În urmă cu 20 de ani eram pe locul 40
Povestea unuia dintre cei mai puternici executivi români şi cum a ajuns acesta să deţină o funcţie care nu a mai fost ocupată niciodată de un român într-o companie gigant americană
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
Primele imagini cu explozivul cuplu Tamaş – Alexa, din Asia Express, în infernul din Filipine, cu 31 de grade la ora 18:00 şi 75% umiditate. FOTO&VIDEO EXCLUSIV
PROSPORT.RO
Cum arată iubita misterioasă a lui Ilie Bolojan, președintele interimar al României. Cei doi au nășit un cuplu din Câmpulung alături de Nea Mărin și soția lui
CANCAN.RO
Afacerea INEDITĂ lansată de un cuplu din Iași. Cei doi au adus mașini de epocă din SUA și le-au scos la închiriat
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe