„O comisie juridică şi pentru drepturile omului va fi formată pentru a revizui constituţia şi apoi pentru a face amendamente”, a explicat el.
Constituţia actuală datează din 2012 şi nu specifică faptul că islamul este religia de stat. Rebelii conduşi de islamişti radicali care au preluat duminică puterea în Siria au numit un şef al guvernului de tranziţie, Mohammad al-Bashir, care va rămâne în funcţie până la 1 martie 2025.
Mohammad al-Bashir a condus până acum „guvernul de salvare” al bastionului rebel Idlib, în nord-vestul Siriei. Obeida Arnaout a indicat că marţi a avut loc o reuniune „între miniştrii guvernului salvării şi foşti miniştri (ai puterii lui Bashar al-Assad) pentru a realiza transferul de putere”.
„Această perioadă de tranziţie va dura trei luni”, a adăugat Obeida Arnaout. „Prioritatea noastră este să păstrăm instituţiile şi să le protejăm”, a asigurat oficialul.
G7 a declarat joi că este gata să sprijine tranziţia Siriei către un guvern „incluziv şi non-sectar” şi a cerut noilor săi lideri să sprijine drepturile femeilor, statul de drept şi „minorităţile religioase şi etnice”.