China arată cu degetul: „America e bolnavă de rasism”. Presa de stat de la Beijing îl acuză pe Trump de dublu standard în privinţa protestelor
Moartea lui George Floyd a strârnit proteste masive şi manifestaţii violente în Statele Unite, zeci, poate sute de mii de cetăţeni denunţând rasismul şi brutalitatea poliţiei. De mai multe zile, în peste 40 de oraşe americane au avut loc manifestaţii şi pe alocuri ciocniri de stradă între protestatari şi forţele de ordine.
Situaţia nu este una fără precedent, ci vine în contextul în care atenţia a fost orientată de mai multă vreme asupra rasismului şi a acţiunilor poliţiştilor în cazuri în care au fost implicaţi cetăţeni de culoare.
PROTESTE SUA – Oficial chinez: „SUA se confruntă cu o boală cronică”
Situaţia din Statele Unite a stârnit comentarii la nivel internaţional chiar şi din partea unor oficiali de rang înalt. Zhao Lijian, purtător de cuvânt al Ministerului de Externe al Chinei, s-a exprimat şi el, notează RT, citând AFP.
„O boală cronică. (…) arată severitatea problemelor rasiale şi a celor care ţin de violenţa poliţiei în SUA”, a spus Zhao Lijian în cursul zilei de luni.
Pe de altă parte, jurnaliştii chinezi nu au ratat ocazia de a arăta cu degetul în direcţia SUA şi a problemei ce ţine de Hong Kong, unde în ultimul an au avut loc proteste masive împotriva autorităţii de la Beijing.
Hu Xijin, editor şef al Global Times, publicaţie chineză de stat, a făcut trimitere la un aşa zis dublu standard al discursului american faţă de protestele din Minnesota şi cele din Hong Kong.
„Va rog să-i protejaţi pe protestatarii din Minnesota aşa cum simpatizaţi şi cu huliganii din Hong Kong”, a scris acesta pe Twitter.