În cadrul discuţiei, ministrul de Externe a subliniat preocuparea autorităţilor române pentru siguranţa şi viaţa cetăţenilor români din Fâşia Gaza şi a prezentat măsurile tehnice luate pentru a veni în întâmpinarea nevoilor acestora, coform unui comunicat al MAE, remis MEIAFAX.
"Ne preocupă în mod special situaţia românilor din Fâşia Gaza. Suntem pregătiţi să le acordăm tot sprijinul necesar pentru a ieşi din zonă", a subliniat ministrul Diaconescu, citat în comunicatul MAE.
Şeful diplomaţiei române şi ambasadorul Israelului la Bucureşti au convenit ca autorităţile celor două ţări să coopereze îndeaproape pentru a rezolva rapid solicitările cetăţenilor români care doresc să iasă din Fâşia Gaza.
Ministrul Diaconescu a subliniat că autorităţile române sprijină o rezolvare politică rapidă a situaţiei din Fâşia Gaza.
Ambasadorul Oren David a făcut o prezentare actualizată a situaţiei din zona de conflict, precizează MAE.
Până în prezent, două familii, în total nouă persoane, au solicitat autorităţilor României de la Tel-Aviv sprijin în vederea evacuării lor din Fâşia Gaza.
Citeşte şi:
MAE: Două familii – în total nouă persoane – au cerut evacuarea din Fâşia Gaza