Prima pagină » Politic » Udrea: Este puţin probabil ca PDL să nu intre la guvernare după 2012

Udrea: Este puţin probabil ca PDL să nu intre la guvernare după 2012

Liderul PDL Elena Udrea a declarat, la emisiunea "După 20 de ani', difuzată duminică de ProTV, că este puţin probabil ca PDL să nu intre la guvernare după 2012, pentru că formaţiunea creşte în sondaje, în timp ce USL scade.
Udrea: Este puţin probabil ca PDL să nu intre la guvernare după 2012
Mediafaxfoto
29 mai 2011, 10:54, Politic

Întrebată, în acest context, dacă PDL are un candidat pentru funcţia de premier după 2012, Udrea a răspuns: „Emil Boc”. Ea a precizat apoi că răspunsul este dat „şi în glumă”, pentru că mai sunt doi ani până la alegeri şi democrat-liberalii nu s-au gândit la acest subiect.

Ea a spus, răspunzând unei întrebări, că este puţin probabil ca PDL să nu intre la guvernare după 2012.

Udrea a menţionat la emisiunea „După 20 de ani” că PDL se află într-un trend ascendent, chiar potrivit sondajelor „adversarilor”. Liderul PDL a declarat că partidul a crescut de la 13% în toamna trecută, la 22-25% în prezent, pentru că electoratul s-a lămurit că măsurile dure luate au fost necesare.

Întrebată dacă crede că PDL va lua cel mai mare număr de voturi, Udrea a răspuns negativ, precizând însă că actuala coaliţie va avea un procent mai mare decât opoziţia.

Ea a ţinut să precizeze că USL a scăzut de la 67%, cât aveau cele două formaţiuni compenente „când s-au cununat”, la 50% în prezent.