Reacţia lui Nelu Tătaru după ce Prof. Rafila a avut o criză de râs când a auzit declaraţiile sale legate de evoluţia pandemiei

Publicat: 06 08. 2020, 17:02
Actualizat: 06 08. 2020, 21:05

Să faci pe cineva pe timp de pandemie să zâmbească! Este una dintre misiunile pe care a reuşit să o ducă la bun sfârşit  Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru. I-a ieşit din plin cu profesorul Rafila, la Marius Tucă Show, marţi seara.

Nu, n-a fost prezent acolo. Două dintre declaraţiile sale pe care le-a făcut luni la televiziunea publică, au fost.

L-am întrebat pe Dr. Tătaru la Timişoara, acolo unde a mers într-o vizită neanunţată,  cum i s-a părut râsul copios al Profesorului Rafila atunci când Marius Tucă i-a citat acestuia declaraţiile Ministrului să spunem…ceva mai greu de descifrat, deşi aveau legătură cu evoluţia cazurilor de coronavirus.

Ministrul ne-a zâmbit întâi, e adevărat, nu la fel de tare ca Profesorul Rafila, apoi a răspuns şi că s-ar bucura dacă Profesorul Rafila a înţeles ce a vrut să transmită. Profesorul Rafila clar a înţeles, în opinia Ministrului. Şi chiar va încerca să “explice explicaţiile” lui Nelu Tătaru.

„Suntem pe acest trend crescător, dar scăzând ca şi intensitate a creşterii numarului de cazuri de la o zi la alta, nu suntem în scădere. Suntem în momentul în care, dacă  respectăm în următoarele săptămâni nişte reguli, ar trebui să ajungem la un platou. Eu aş vrea să se stabilească la 1.200 la 1.300, dar el se poate stabili la 1.500.  Dar la 1.500 la 10 zile înseamnă încă 300 de cazuri în plus la Terapie Intensivă. Dar noi putem trasforma acest prim val într -un val, într-un val cu doua cocoaşe”, a spus Tucă, citându-l pe ministrul Nelu Tătaru.

Reacţia lui Nelu Tătaru

Nelu Tătaru, Ministrul Sănătăţii, 6 august, Timişoara: „Mă bucur dacă fac pe cineva pe timp de pandemie să zâmbească, m-aş bucura dacă şi a înţeles ce am vrut să spun. Cred că dumnealui şi-a dat seama după emisiune şi va încerca să explice tocmai explicaţiile pe care eu le-am dat vis a vis de această evoluţie pe trendul ascendent dar ascendentul manifestându-se mai mic de la o zi la alta, cu un număr mai mic de cazuri, scăzând de la o zi la alta chiar dacă este în creşetere progresivă”