Uniunea Europeană se pregătește să reia discuțiile cu Statele Unite pentru a cumpăra mai mult gaz natural lichefiat american, potrivit Politico.
Bruxelles-ul mizează pe faptul că președintele Donald Trump e acum mai deschis la dialog, după ce a pus pe pauză tarifele impuse recent. Cu toate acestea, oferta Uniunii Europene nu este nouă, întrucât oficialii europeni încearcă de câteva luni bune să ajungă la un consens alături de Trump.
Oficialii europeni spun că au pregătit propuneri clare pentru a renegocia cu președintele american Donald Trump, care de multă vreme critică relațiile comerciale cu Europa. „Aceste propuneri sunt pe masă de ceva timp, dar sperăm că acum există o oportunitate de a face progrese”, a declarat unul dintre oficialii europeni.
Miza este ca Uniunea Europeană să cumpere împreună, la nivel de continent, cantități mai mari de gaz din SUA, fapt care ar putea duce și la prețuri mai bune. Oficialii europeni declară că noua ofertă de negociere poate avea acum mai multe șanse, având în vedere că „piețele se prăbușesc” și Trump e sub presiune din partea liderilor de afaceri să își schimbe strategia.
Marți, Trump a cerut ca UE să cheltuiască 350 de miliarde de dolari în plus pe energie americană, dacă vrea să evite un conflict comercial. Cu toate acestea, președintele american a făcut miercuri un anunț important, în urma presiunilor venite din partea statelor vizate de impunerea tarifelor: punerea pe pauză timp de 90 de zile pentru tarifele globale. El a declarat că vrea ca partenerii „să negocieze acum”.
Europa vede în această pauză o ocazie bună să revină la masa discuțiilor. Pe lângă dorința de a calma relațiile cu SUA, liderii europeni spun că vor să reducă dependența de Rusia.
„În viitor, vom cumpăra mai mult gaz din SUA”, a spus comisarul european pentru energie, Dan Jørgensen, adăugând că aceste achiziții trebuie să respecte și politicile verzi ale Uniunii Europene.
Totuși, decizia finală nu e la politicieni, ci la companii, ele sunt cele care fac posibile achizițiile.