Vadim a apostrofat, la un miting electoral, susţinători ai lui Gigi Becali

Publicat: 14 05. 2009, 00:31
Actualizat: 06 11. 2012, 09:20

Preşedintele PRM, Corneliu Vadim Tudor, a participat, miercuri după-amiază, la un miting electoral care a avut loc în sala de cinema din centrul municipiului Ploieşti, miting la care era anunţată şi participarea liderului PNG, George Becali, care însă nu a fost prezent.

În momentul în care în sala de cinema a intrat Vadim Tudor însoţit de staff-ul său, unii dintre cei prezenţi în sală au început să scandeze numele lui Gigi Becali.

"Aşa nu-l ajutaţi deloc pe Gigi Becali. Faceţi miting separatist? Să vă fie ruşine! Ar trebui să plec dacă m-aş pune la mintea voastră!" le-a spus Vadim Tudor susţinătorilor lui Becali.

După ce aceştia au încetat să mai scandeze numele liderului PNG, preşedintele PRM şi-a început discursul arătând că George Becali nu a putut veni la mitingul de la Ploieşti, deşi şi-a anunţat prezenţa, întrucât a fost reţinut de poliţie. Vadim Tudor a afirmat că preşedintele Traian Băsescu este "vinovat" pentru ceea ce i se întâmplă lui Gigi Becali.

"Băsescu e vinovat. El, Gigi, nu poate să spună, pentru că acum e ţinut în lanţuri. Dar eu pot să spun", a afirmat Corneliu Vadim Tudor.

Într-o conferinţă de presă, susţinută în faţa celor câteva sute de susţinători prezenţi la mitingul de la Ploieşti, preşedintele PRM a afirmat că are informaţii potrivit cărora alegerile europarlamentare vor fi fraudate electronic.

Corneliu Vadim Tudor deschide lista PRM pentru alegerile europarlamentare, locul al doilea fiind ocupat de Gigi Becali.