„Declar public că pentru funcţia de preşedinte al organizaţiei Bucureşti o susţin pe Ecaterina Andronescu pentru a crea echipă, pentru a demonstra că nu vreau să dezbin, nu vreau să creez bătălii la nivelul organizaţiei Bucureşti, nu vreau să creez decât echipă şi cred că în acest moment aşa e bine”, a spus Vanghelie.
El a precizat că va face parte, însă, din echipa Ecaterinei Andronescu şi a ţinut să precizeze că motivul pentru care nu va candida la Bucureşti nu este acela că i-ar fi frică.
„Nu mi-e frică de nimeni. Nu-mi spune nimeni dacă să cadidez sau să nu candidez, nici Victor Ponta, nici Ion Iliescu. Nimeni din PSD nu mă poate opri să candidez pentru nicio funcţie. O fac pentru că aşa cred, pentru că eu cred că avem nevoie de echilibru şi de unitate. Vreau să văd o conferinţă peste şase luni în organizaţia de Bucureşti cu 5000 de oameni pentru a da un mesaj pentru oameni săraci din România”, a spus Vanghelie.
El a mai declarat că se va bate întotdeauna pentru principii. „Am să mă bat pentru principii până o să înnebunească toţi”, a spus Vanghelie.
Marian Vanghelie a ţinut acest discurs după ce a fost votat în unanimitate în calitate de preşedinte al PSD Sector 5 de către cei aproximativ 2000 de delegaţi şi invitaţi prezenţi la Romexpo.
În timpul acestui discurs al lui Vanghelie, o persoană din spatele său, din prezidiu, a căzut efectiv în spatele prezidiului, în timp ce aplauda. Deşi în urma căderii acestuia în zonă s-a creat agitaţie, evenimentul a continuat, Vanghelie continuându-şi discursul fără a observa incidentul.