Viceprimarul PCM al municipiului Sfântu Gheorghe a fost demis de primar
La începutul dezbaterii proiectului de hotărâre privind demiterea viceprimarului Balint Jozsef, consilierii locali ai PCM au ridicat câte o foaie albă cu inscripţia „În această instituţie Antal Arpad, primar UDMR, vrea să schimbe din funcţie un viceprimar maghiar„.
Primarul Antal Arpad, iniţiatorul proiectului, a afirmat, la dezbaterea proiectului, că relaţia dintre el şi grupul PCM din cadrul Consiliului Local Municipal s-a înrăutăţit în ultimele luni pentru că aleşii acestui proiect îi obstrucţionează proiectele.
Totodată, el a subliniat că la începutul mandatului credea că poate să aibă o relaţie constructivă cu consilierii PCM şi că se va crea un precedent în Sfântu Gheorghe în ceea ce priveşte solidaritatea maghiară, dar între timp PCM a întors spatele celor care au dorit să colaboreze şi care l-au sprijinit, cum ar fi episcopul Laszlo Tokes şi CNMT.
În replică, preşedintele grupului consilierilor PCM, Kovaci Istvan, a spus că în cadrul Consiliului Local Sfântu Gheorghe nu s-a semnat o coaliţie între UDMR şi PCM, ci doar s-a discutat despre o colaborare şi un sprijin pentru proiectele pozitive, însă, între timp, activitatea primarului a luat un curs cu care PCM nu este de acord.
În momentul în care s-a trecut la vot, consilierii PCM au părăsit sala de şedinţă în semn de protest, iar proiectul de hotărâre a primit 11 voturi favorabile şi unul „împotrivă”.
După vot, consilierii PCM s-au întors pentru că pe ordinea de zi se mai aflau şi alte proiecte de hotărâri, ridicând alte coli, de culoare neagră, cu inscripţia „În această instituţie, UDMR a demis un conducător maghiar cu sprijinul românilor„.
Consiliul Local Sfântu Gheorghe este compus din opt consilieri UDMR, nouă ai PCM, doi liberali, câte unul de la PSD şi PDL.