Întrebat dacă îşi va depune candidatura în interiorul partidului pentru a fi desemnat premier la Conferinţa Naţională, din 12 septembrie, Adriean Videanu a răspuns scurt: "Nu confirm, nici nu infirm".
Prim-vicepreşedintele PDL Theodor Stolojan a anunţat, vineri, la Costineşti, că îşi va depune candidatura în partid pentru a fi desemnat premier din partea formaţiunii democrat-liberale. El a mai declarat că este interesat de contracandidaţii din partid pentru postul de premier, nu şi de persoanele nominalizate de alte partide pentru acest post, şi că această funcţie poate fi ocupată de Adriean Videanu, Vasile Blaga, dar pot apărea şi candidaţi-surpriză.
Secretarul general al PDL, Vasile Blaga, a declarat, duminică, la Costineşti, că funcţia de premier nu reprezintă ţelul vieţii sale, că nu este important numele celui care conduce echipa guvernamentală, dar că partidul trebuie să fie unit în jurul acestei echipe.
"O candidatură la o funcţie sau alta o voi face în interiorul partidului, sunt procedurile statutare. Important nu este care dintre noi va conduce echipa, ci ca tot partidul să fie strâns în jurul acestei echipe. Mă bucur că domnul Stolojan a nominalizat mai mulţi colegi", a spus liderul PDL.