Şoşoacă face senzaţie în presa mondială, după ce a venit cu preoţi în Parlamentul European şi a făcut „exorcizare”: Satana este aici!

Publicat: 14 11. 2024, 15:15
Actualizat: 14 11. 2024, 15:29

Cu puţin timp înainte, Şoşoacă şi invitaţii săi se rugaseră într-o cameră. Şoşoacă s-a aflat în centrul atenţiei şi în iulie, când a întrerupt o sesiune cu strigăte şi gesturi provocatoare, afişând icoane, purtând botniţă şi pungi negre de plastic.

Episodul a avut loc în timpul unui protest împotriva propunerii preşedintelui liberal Valérie Hayer de a include dreptul la avort printre drepturile fundamentale ale UE.

Şoşoacă, o creştină înfocată, propusese deja aducerea unui preot pentru a binecuvânta Parlamentul European, definind instituţia europeană ca fiind „infestată de Satana”.

În plus, europarlamentara este cunoscută pentru poziţiile anti-Covid şi pentru acuzaţiile aduse Comisiei Europene cu privire la decesele din timpul pandemiei.

Luni, ea a ajuns la Bruxelles cu doi preoţi ortodocşi şi a atras atenţia şi la aeroport, unde s-a rugat şi a strigat mesaje religioase, strigând „Satana e aici”, consemnează La Stampa