TNL a lansat o campanie împotriva proiectului Gabriel Resources de la Roşia Montană

Publicat: 11 08. 2007, 16:27
Actualizat: 05 11. 2012, 16:06

Vicepreşedintele TNL Csibi Magor Imre a declarat, sâmbătă, pentru MEDIAFAX, că această campanie iniţiată de tinerii liberali este sprijinită „puternic” de preşedintele Camerei Deputaţilor, Bogdan Olteanu.

Prin acţiunile derulate în cadrul campaniei împotriva proiectului de la Roşia Montana se numără informarea cetăţenilor cu privire la riscurile pe care proiectul le prezintă pentru mediul înconjurător.

În plus, Csibi Magor, care este şi candidat al PNL la alegerile europarlamentare, a afirmat că în luna noiembrie reprezentanţii PNL în Parlamentul European vor face lobby la nivel internaţional împotriva proiectului Gabriel Resources."Economia României nu are cum să fie performantă atâta timp cât mediul înconjurător este distrus pe termen lung", a spus liderul TNL..