Prima pagină » Social » 15 august⚓️- Este ziua Marinei Române. Corveta turcească TCG „Kınalıada” participă la festivităţile din acest an

15 august⚓️- Este ziua Marinei Române. Corveta turcească TCG „Kınalıada” participă la festivităţile din acest an

De Ziua Marinei Române, Forţele Navale Turceşti vor participa cu un pluton de militari în Garda de Onoare, iar o corvetă turcească va fi la ancoră, putând fi admirată de pe faleza din Constanţa.
15 august⚓️- Este ziua Marinei Române. Corveta turcească TCG „Kınalıada” participă la festivităţile din acest an
Alexandru Stan
15 aug. 2023, 00:00, Social

Corveta turcească TCG „Kınalıada” (F-514) face o escală în portul Constanţa, în perioada 12-16 august, pentru a participa la „Ziua Marinei Române”, alături de navele militare şi civile româneşti. Portul Constanţa este primul port străin pe care îl vizitează TCG „Kınalıada”.

Prezenţa navei militare turce întăreşte buna colaborare dintre Forţele Navale  Române şi Turceşti.

,Suntem pregătiţi pentru Ziua Marinei Române! ⚓️??
Astăzi s-au definitivat ultimele detalii pentru buna desfăşurare a Exerciţiului demonstrativ întrunit „Forţele Navale Române 2023”. Toate navele participante la exerciţiu au fost curăţate şi întreţinute.
La bordul Navei Şcoală  „Mircea”, studenţii au spălat puntea, au furbişat alămurile decorative şi au vopsit exteriorul bricului.
Vă aşteptăm mâine alături de noi pe faleza din Constanţa!”,
a anunţat Ministerul Apărării pe pagina sa de Facebook.