2 kilograme de droguri, care urmau să fie vândute în cluburile din Mamaia, confiscate de poliţişti

Publicat: 30 04. 2023, 14:11
Actualizat: 30 04. 2023, 14:33

Poliţişti din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Constanţa au făcut sâmbătă o percheziţie domiciliară în staţiunea Mamaia Nord, în urma căreia au fost descoperite şi ridicate peste 2 kilograme de droguri de mare risc, 9.000 de euro, 170 de lire sterline, 11.300 de lei, un cântar electronic de mare precizie, 2 telefoane mobile şi un autoturism.

Drogurile ar fi urmat să fie vândute în cluburile din staţiunea Mamaia şi participanţilor la festivalul care se desfăşoară în această perioadă.

La sediul BCCO Constanţa au fost duse trei persoane, în vederea audierii.

Duminică, procurorii DIICOT Constanţa au dispus reţinerea unei persoane, cercetate sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de trafic de droguri de risc şi mare risc. Aceasta a fost introdusă în Centrul de Reţinere şi Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Constanţa şi va fi prezentată judecătorului de drepturi şi libertăţi din cadrul Tribunalului Constanţa, cu propunere de arestare preventivă, pentru 30 de zile.