Prima pagină » Social » 60.000 de sticle cu băuturi răcoritoare contrafăcute, confiscate în Portul Constanţa Sud Agigea

60.000 de sticle cu băuturi răcoritoare contrafăcute, confiscate în Portul Constanţa Sud Agigea

Poliţiştii de frontieră din cadrul Gărzii de Coastă şi lucrătorii vamali au descoperit, într-un container sosit în Portul Constanţa Sud Agigea din China, aproximativ 60.000 de sticle cu băuturi răcoritoare, susceptibile a fi contrafăcute.
60.000 de sticle cu băuturi răcoritoare contrafăcute, confiscate în Portul Constanţa Sud Agigea
Andreea Tobias
22 iun. 2018, 10:49, Social

Poliţiştii de frontieră din cadrul Gărzii de Coastă împreună cu lucrătorii vamali au controlat joi un container sosit din China, având ca destinatar o societate comercială din judeţul Ilfov.

Administratorul societăţii comerciale este un cetăţean sirian, în vârstă de 25 de ani, cu reşedinţa în municipiul Bucureşti.

În urma controlului, au fost descoperite 60.000 de sticle cu băuturi răcoritoare, susceptibile de a aduce atingere dreptului de proprietate intelectuală a unor mărci cunoscute.

Bunurile, în valoare de aproximativ 46.500 lei, au fost ridicate în vederea continuării cercetărilor de către lucrătorii vamali, iar poliţiştii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de punere în circulaţie a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată pentru produse identice sau similare şi care prejudiciază pe titularul mărcii înregistrate.