Academia Naţională de Fotbal organizează curs de responsabil mass-media pentru cluburi
Organizat de Federaţia Română de Fotbal, prin ANF (Academia Naţională de Fotbal), cursul este organizat pentru al treilea sezon consecutiv şi reprezintă prima iniţiativă din România care descrie modul de lucru al unui Responsabil Mass-Media, scrie site-ul ANF.
Cursul este dedicat cu precădere responsabililor mass-media/Ofiţeri de presă din cluburile profesioniste din România, cei care se ocupă în permanenţă cu nevoile media ale echipei şi staff-ului, întreţin relaţia cu mass-media şi livrează către aceasta obligaţiile contractuale. Programul a fost construit plecând de la nevoia acestora de formare detaliată pentru acest rol.
Cursul este construit şi livrat de către Cătălin Popescu, Media Manager al Federaţiei Române de Fotbal şi Ofiţer de Presă la Echipa Naţională a României.
Calendar înscrieri:
27 noiembrie – 6 decembrie – înscriere
6 decembrie – anunţare listă scurtă de participanţi selectaţi
12 -13 decembrie – curs (organizat în întregime online).
Detalii despre curs se găsesc pe pagina ANF.
Începând de anul acesta, cei care participă la cursul responsabil Mass-media sunt calificaţi pentru a ocupa funcţia de responsabil mass-media în cadrul cluburilor de Liga 1 şi Liga 2.
Din sezonul 2024-2025 experienţa practică în domeniul mass-media nu va mai fi luată în considerare.
Pe lângă diploma de participare la acest curs, celelalte două condiţii ce pot fi întrunite pentru a ocupa funcţia de responsabil mass-media sunt: diploma de jurnalist sau în comunicare şi diploma de ofiţer de presă eliberată de FRF în baza examenului pe probleme specifice.