Prima pagină » Social » VIDEO Incendiu de pădure din Mehedinţi: Prima misiune a elicopterelor Black Hawk

VIDEO Incendiu de pădure din Mehedinţi: Prima misiune a elicopterelor Black Hawk

Elicopterul multi-rol Black Hawk, dotat cu dispozitiv tip „Bambi Bucket”, intervine joi pentru stingerea incendiului de pădure din Mehedinţi. Potrivit Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, aceasta este prima misiune de stingere a incendiilor cu ajutorul noilor elicoptere Black Hawk.
VIDEO Incendiu de pădure din Mehedinţi: Prima misiune a elicopterelor Black Hawk
Cosmin Pirv
11 iul. 2024, 11:04, Social

De joi dimineaţă, pentru limitarea propagării şi stingerea incendiului produs în munţii Almăjului, judeţul Mehedinţi, care afectează fondul forestier al Parcului Naţional Porţile de Fier, în sprijinul echipajelor de la sol, acţionează şi elicopterul multi-rol Black Hawk, dotat cu dispozitiv tip „Bambi Bucket”.

Echipajele se alătură astfel forţelor de intervenţie din cadrul ISU Mehedinţi, ROMSILVA, Forţelor Aeriene Române şi voluntari.

Noile elicoptere au capacitatea de stingere a incendiilor prin folosirea sistemului Bambi Bucket, care are o capacitate de până la 2,5 tone de apă, dar şi posibilitatea de cercetare şi supraveghere a zonei afectate în vederea dimensionării dispozitivului de intervenţie terestru.

„Facem menţiunea că, încă de la anunţarea situaţiei de urgenţă din data de 07 iulie, echipaje operative al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, sprijinite de personal al Ocolului Silvic şi al Parcului Naţional Porţile de Fier, intervin la sol, sprijinite aerian de două aeronave ale Ministerului Apărării Naţionale”, transmite DSU.

Conform reprezentanţilor instituţiei, intervenţia este una dificilă, ţinând cont de zona de manifestare, care este greu accesibilă echipelor terestre, dar şi din cauza condiţiilor meteo.

DSU aminteşte că primele elicoptere multi-rol Black Hawk au intrat în dotarea IGAv în luna noiembrie 2023.