"În programul de guvernare am reunit ce aveam mai bun din măsurile de stânga şi de dreapta. Avem cotă unică şi aceasta demonstrează că stânga şi dreapta pot să-şi dea mâna pe probleme punctuale", a afirmat Emil Boc, după discursurile formaţiunilor parlamentare.
El a arătat că va fi cota unică, dar şi un mecanism de a-i proteja pe cei săraci cu deduceri fiscale.
Boc s-a referit şi la criticile lui Tăriceanu, privind faptul că Guvernul nu ia în considerare creşterea economică mare care a avut loc sub conducerea sa.
"Da, am avut şansa unei creşteri economice de 8%, dar, din nefericire, suntem în prezenţa a celui mai mare deficit al bugetului consolidat, de la 2000 încoace", a replicat Emil Boc.
El a mai spus că era bine dacă acest deficit era dus în infrastructură, dar Guvernul Tăriceanu a fost mai mult o "casierie care a deschis baierele pungii, dar nu în beneficiul cetăţenilor".
Citeşte şi
Tăriceanu către Boc: Ori sunteţi neinformat, ori sunteţi dezinformat, ori nu vă pricepeţi
Guvernul îşi propune atingerea ţintei de 45% din salariul mediu brut pentru punctul de pensie
Boc: Vom suspenda pentru un an drepturile demnitarilor din CA-urile societăţilor de stat
Şedinţa Parlamentului pentru votul de investitură a Guvernului Emil Boc a început