Prima pagină » Social » Cai loviţi cu bestialitate, de Bobotează, într-o comună din Dâmboviţa. IMAGINI cu puternic impact emoţional

Cai loviţi cu bestialitate, de Bobotează, într-o comună din Dâmboviţa. IMAGINI cu puternic impact emoţional

Poliţiştii din Dâmboviţa fac cercetări pentru rănirea sau schingiuirea animalelor după ce mai multe persoane, în comuna Dragomireşti, şi-au lovit caii, de Bobotează, cu cruzime.
Cai loviţi cu bestialitate, de Bobotează, într-o comună din Dâmboviţa. IMAGINI cu puternic impact emoţional
Laura Petrescu
07 ian. 2020, 11:03, Social

Caii au fost loviţi cu biciul şi puşi să care bucăţi mari de ciment. Reprezentanţii Poliţiei Dâmboviţa au deschis o anchetă în urma Botezului Cailor, eveniment care a avut loc în Mogoşeşti, comuna Dragomireşti.

„În cauză, poliţiştii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de rănirea sau schingiuirea animalelor, faptă prevazută de art. 25, alin. (1), lit. e din Legea 205/2004 privind protecţia animalelor“, au transmis sursele citate.

Cercetările se fac sub coordonarea procurorului de caz, urmând ca la finalizarea acestora să se propună soluţie prin unitatea de parchet competentă.