Potrivit purtătorului de cuvânt al IPJ Suceava, inspectorul Ionuţ Epureanu, accidentul s-a produs, miercuri seară, pe DN 17, între Păltinoasa şi Gura Humorului, circulaţia fiind blocată în zonă mai bine de o oră.
Epureanu a spus că un autoturism Dacia Papuc a ieşit dintr-o zonă laterală a drumului naţional DN 17, şoferul pătrunzând pe carosabil fără să se asigure şi încercând să vireze spre Gura Humorului, moment în care maşina a fost izbită violent de un tir.
El a mai spus că, în urma impactului, un pasager din autoturism a murit, altul se află în stare critică, alţi doi au fost răniţi grav, iar şoferul şi un alt pasager au fost răniţi uşor.
Epureanu a precizat că persoanele rănite au fost transportate la spital pentru îngrijiri medicale.
Purtătorul de cuvânt al IPJ Suceava a spus că în acest caz se fac cercetări pentru stabilirea cauzei producerii accidentului, şoferul tirului fiind transportat la Spitalul Gura Humorului pentru recoltarea de probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.