Antonescu: România nu poate fi lăsată pe mâna demagogilor sau a nebunilor

Publicat: 27 03. 2025, 14:41
Candidatul Aliantei Electorale Romania Inainte (A.Ro), Crin Antonescu, si-a lansat oficial candidatura pentru functia de presedinte al Romaniei, luni, 24 februarie 2025, in Bucuresti. ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

„Mie, 10 ani la distanță și fără niciun fel de legătură sau obligație cu acest guvern și cu aceste partide, nu mi-e rușine! Am intrat în această acțiune politică pentru că înțeleg că România are nevoie de viitor și nu-l poate lăsa nici pe mâna demagogilor, nici pe mâna nebunilor”, a spus Antonescu.

Crin Antonescu a criticat populismul și ipocrizia din politică, făcând referire directă la Victor Ponta, fost premier și recent consilier economic al actualului prim-ministru, Marcel Ciolacu.

„De ce trebuie să ne debarasăm în politica românească, indiferent ce culoare, ce partid, cine o să fie președinte? De populism, de prefăcătorie, de minciună, de demagogie! Cum poți să spui acum că guvernul e prost, după ce ai fost consilier?”, a mai spus Antonescu.