Aproape 68 de milioane de oameni suferă din cauza secetei din sudul Africii
Seceta din 2024 a afectat grav agricultura, inclusiv creşterea animalelor. provocând penurie de alimente şi probleme economice.
Şefii de stat din Comunitatea de Dezvoltare a Africii de Sud (SADC), formată din 16 naţiuni, s-au întâlnit în capitala Zimbabwe, Harare, pentru a discuta despre problemele regionale, inclusiv securitatea alimentară.
Aproximativ 68 de milioane de oameni, sau 17% din populaţia regiunii, au nevoie de ajutor, a declarat Elias Magosi, secretar executiv al SADC, citat de Reuters.
„Sezonul ploios 2024 a fost unul provocator, majoritatea părţilor regiunii întâmpinând efecte negative ale fenomenului El Nino, caracterizat prin apariţia târzie a ploilor”, a spus Magosi.
Este cea mai gravă secetă care afectează regiunea în ultimii ani. Specialiştii au stabilit că fenomenul El Nino a avut o contribuţie majoră la producerea dezastrului. Ţări, inclusiv Zimbabwe, Zambia şi Malawi, au declarat deja stare de dezastru, în timp ce Lesotho şi Namibia au cerut sprijin umanitar.