Prima pagină » Social » Argeş: Două femei au fost rănite grav după ce maşina în care se aflau a fost lovită de un tren

Argeş: Două femei au fost rănite grav după ce maşina în care se aflau a fost lovită de un tren

Două femei aflate într-o Dacia Solenza au fost grav rănite, joi, după ce maşina în care se aflau a fost lovită de un tren în comuna argeşeană Mihăeşti, din cauză că şoferiţa a ignorat semnificaţia indicatoarelor rutiere, la ora transmiterii ştirii acestea fiind resuscitate.
Argeş: Două femei au fost rănite grav după ce maşina în care se aflau a fost lovită de un tren

Potrivit reprezentanţilor Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Argeş, accidentul a avut loc pe DN 73 la un pasaj peste calea ferată Piteşti – Câmpulung Muscel, în zona satului Drăghici, iar la faţa locului intervin echipajul de descarecerare al pompierilor militari şi o ambulanţă SMURD, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Se pare că este vorba de două persoane rănite grav, ambele din maşina Dacia Solenza. Este echipajul de descarcerare la faţa locului, este şi ambulanţa„, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Argeş, plutonier adjunct Sorina Slavoiu.

Primele date ale poliţiştilor arată că şoferiţa maşinii, una dintre cele două victime, nu a respectat semnificaţia indicatoarelor „Stop” şi „Crucea Sfântului Andrei”, intrând pe trecerea la nivel peste calea ferată fără a se asigura, maşina fiind lovită de o garnitură feroviară şi împinsă peste 70 de metri.