Primele imagini cu Mariupolul distrus au apărut la televiziunea rusă. Cum le-a justificat propaganda Kremlinului
La televiziunea rusă, imaginile surprinse cu drona în oraşul Mariupol, pus la pământ de armele invadatorilor, au fost comentate astfel de prezentatoare: „Naţionaliştii ucraineni l-au distrus în retragere”.
La o lună de la începutul războiului din Ucraina, numit „operaţiune militară specială” la Moscova, imagini cu oraşul Mariupol au fost difuzate în premieră la un post TV din Rusia. În fapt, oraşul de la Marea Azov este atacat de săptămâni de oamenii lui Putin, iar clădirile au fost distruse de bombardamente şi atacurile cu rachete de armata rusă.
Olesia Loseva, gazda unei emisiuni de ştiri zilnice, a comentat peisajul de coşmar: „Sunt imagini triste, desigur. O imagine înfricoşătoare”, explicând că „acele împuşcături sunt trase în zone rezidenţiale, case. Putem vedea şi fum undeva acolo”.