- Home
- Social
- BUCUREŞTI, (23.06.2020, 09:13)
-
Laura Buciu
Laura Buciu
Bacalaureatul la Limba maternă a fost susţinut de aproape 6.500 de elevi, cei mai mulţi maghiari UPDATE
- Proba scrisă la Limba maternă a fost susţinută, marţi, de aproape 6.500 de elevi.
- Peste 5.500 au dat examenul în limba maghiară, potrivit Ministerului Educaţiei.
- Ministerul anunţă că un singur candidat a fost eliminat pentru fraudă în examen.
Urmărește
731 afișări
Bacalaureatul la limba maternă este susţinut de aproape 6.500 de elevi, cei mai mulţi maghiari
UPDATE Ministerul Educaţiei şi Cercetării (MEC) a precizat marţi, după susţinerea probei la limba maternă, faptul că nu s-au prezentat la examen 79 de candidaţi. În plus, nu au fost cazuri de candidaţi cu temperatura peste 37.3̊ C. Totodată, pentru tentativă de fraudă a fost eliminat un singur candidat din judeţul Bihor.
„Marţi, 23 iunie, absolvenţii clasei a XII-a, care au studiat într-o limbă a minorităţilor naţionale (croată, italiană, germană, maghiară, slovacă, sârbă, ucraineană sau turcă), au susţinut proba scrisă la disciplina Limba şi literatura maternă.
Au fost prezenţi 6.399 de candidaţi”, a transmis MEC.â
Proba scrisă la Limba şi literatura maternă din cadrul examenului de Bacalaureat este susţinut de 6.479 de candidaţi.
Dintre aceştia, la maghiară s-au înscris 5.540 de candidaţi, la germană – 782, la slovacă – 32, la sârbă – 13, croată – 5, turcă – 4, ucraineană – 80, italiană – 23.
Urmează, pe 24 iunie 2020. Proba obligatorie a profilului – proba E c) – proba scrisă, iar 25 iunie 2020 – Proba la alegere a profilului – proba E d) – proba scrisă.
Afişarea primelor rezultate, în centrele de examen şi pe site-ul bacalaureat.edu.ro, este prevăzută pentru data de 30 iunie (până în ora 12.00).
Contestaţiile pot fi depuse în aceeaşi zi, în intervalul orar 16.00 – 20.00, respectiv 1 iulie, în intervalul orar 8.00 – 12.00 şi pot fi depuse şi transmise şi prin mijloace electronice.
Rezultatele finale vor fi făcute publice în data de 5 iulie.
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Citește pe www.zf.ro: Piaţa imobiliară sare în aer: Cartierul din Bucureşti unde preţurile au crescut în ianuarie cu 25.000 de euro faţă de anul trecut
Citește pe www.zf.ro: Cum alegem zona unde cumpărăm o locuinţă şi ce facilităţi importante trebuie să existe în proximitate
Citește și: FOTO & VIDEO: România, sub ape. Inundaţiile au făcut prăpăd în 90 de localităţi din 19 judeţe. O vasluiancă a murit, luată de viitură
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Ea este Mihaela, tânăra de 23 de ani care a murit cu tatăl ei, după ce a plonjat cu mașina în apele înghețate ale râului Olt 😢
CANCAN.RO
Caz RARISIM în Italia. Ce moștenire i-a lăsat o pensionară de 84 de ani, badantei care a îngrijit-o în ultimii ani din viață
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe