Trofeul Valea Uzului a devenit deja o competiţie de referinţă la viteză în coastă, aceasta fiind a patra ediţie. Un număr record de 53 de piloţi vor concura la Dărmăneşti la etapa organizată de Team Adrian Răspopa, condusă de Luiza, soţia regretatului campion Adi Răspopa.
Toţi ochii vor fi aţintiţi spre duelul pentru prima poziţie dintre Octavian Ciovică şi Emil Ghinea, unde ultimul e lider în campionat şi vrea să mai facă un pas spre titlu. Nu vor lipsi alte nume consacrate precum Dominic Marcu, Florin Durche sau Ciprian Ciubotaru. Etapa se va încheia duminică, atunci când sunt programate cele două manşe de concurs.
Polul motorsportului se va muta de săptămâna viitoare în municipiul Bacău, acolo unde joi se va da startul oficial pentru ediţia cu numărul 13 a Raliului Moldovei, competiţia înfiinţată Adrian Răspopa. Zeci de echipaje vor concura pe macadamul din Bacău, dar şi la super speciala de pe circuitul de karting din oraş. Nu vor lipsi nume precum Simone Tempestini, Norbert Maior, Vali Porcişteanu şi Andrei Gîrtofan.
Joi seară va avea loc startul festiv în Piaţa Tricolorul din Bacău, iar vineri dimineaţă vor începe probele speciale din Moineşti. Raliul Moldovei se va încheia sâmbătă seară, tot în Piaţa Tricolorul, atunci când e programată festivitatea de premiere.