"După ce au fost necesari trei miniştrii să fie puşi la Ministerul de Interne, numai şi numai pe considerentul celebrului serviciu «doi şi un sfert», constatăm astăzi un lucru inacceptabil, inadmisibil, ca noul şef de la DIGIPI să nu fi fost vertificat măcar de propria lor strucutură, din care făcea parte domnul Cornel Şerban. Este pur şi simplu o nebunie, ceva de neînţeles. Or domnul Nica a fost făcut, jucat, de acest serviciu, or n-a ţinut seamă de informaţiile pe care trebuia să le primească în orice condiţiune. Nu mai spun că existau şi alte structuri în acest stat care trebuiau să furnizeze aceste informaţii", a susţinut Radu Stroe.
El a menţionat că, după părerea sa, situaţia de la DIGIPI "este o bătatie de joc la adresa MAI".
"Este degradant ceeea ce se întâmplă, iar acest Guvern este total responsabil de lucrurile mizerabile care se întâmplă aici. Toată ţara vuieşte că un astfel de şef de serviciu de informaţii este pus acolo, deşi el este cercetat de peste un an de zile. Nu se poate aşa ceva, oricât de secretă ar fi cercetarea, urmărirea penală şi aşa mai departe, oricât de secrete ar fi fost aceste etape, chiar «doi şi un sfert» ar fi trebuit să ştie, chiar şi alţii trebuiau să ştie şi vă asigur că ştiau de aceea am mari îndoieli asupra posibilităţii domnului Nica de a mai conduce acest minister, mari îndoliei, şi, nu în ultimă instanţă, a domnului Boc pentru că domnia sa a semnat decizia pentru numirea acestui domn", a conchis Stroe.
Cornel Şerban a demisionat, miercuri, de la conducerea Direcţiei Generale de Informaţii şi Protecţie Internă din cadrul MAI, el fiind reţinut, marţi noaptea, de procurorii anticorupţie.
La conducerea Direcţiei Generale de Informaţii şi Protecţie Internă din cadrul MAI a fost numit Gelu Drăjneanu.
Citeşte şi:
Cornel Şerban a demisionat, Gelu Drăjneanu, interimar la conducerea DGIPI
Şeful DGIPI Cornel Şerban şi Petre Pitcovici, reţinuţi de procurorii DNA