IPS Andrei va contesta în instanţă decizia CNSAS de poliţie politică
IPS Andrei a declarat, marţi, corespondentului MEDIAFAX, că aşteaptă răspunsul oficial de respingere a contestaţiei de la CNSAS, după care va introduce o acţiune în instanţă împotriva acestei decizii, pe care o consideră "revoltător de nedreaptă".
Ierarhul a mai spus că intenţionează să-şi facă public dosarul de la CNSAS, analizând posibilitatea prin care va putea să-şi publice dosarul pe internet.
IPS Andrei a subliniat că s-a prezentat la audieri când a fost chemat de CNSAS, fiind de bună credinţă, neavând nimic de ascuns şi dorind să se afle adevărul.
Colegiul CNSAS a dat, marţi, un verdict de colaborare cu poliţia politică pentru IPS Pimen, Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor şi o a doua decizie în acelaşi sens pentru Andrei Andreicuţ, Arhiepiscopul ortodox de Alba Iulia, au adeclarat pentru MEDIAFAX surse din Colegiu.
Îîn septembrie, Colegiul CNSAS a dat o decizie de poliţie politică în cazul lui IPS Andrei Andreicuţ, Arhiepiscopul de Alba Iulia. Ierarhul ortodox a depus contestaţie şi a declarat că a fost victimă a Securităţii. Astfel, decizia de marţi a Colegiului CNSAS în cazul lui Andrei Andreicuţ este a doua şi va rămâne definitivă.