Prima pagină » Social » Miron Cozma a ajuns la Timişoara

Miron Cozma a ajuns la Timişoara

Fostul lider al minerilor, Miron Cozma, eliberat duminică din Penitenciarul Rahova, după ce a executat zece ani de închisoare din cei 18 la câţi a fost condamnat pentru mineriada din 1991, a ajuns, luni noapte, în jurul orei 1.00, la Timişoara.
Miron Cozma a ajuns la Timişoara
04 dec. 2007, 08:26, Social

Miron Cozma nu a mai ajuns la vila fiului său din cartierul rezidentţial din Timişoara, unde îl aşteptau ziariştii, ci s-a încdreptat spre o locaţie deocamdată necunoscută.

În drum spre Timişoara, Miron Cozma a luat masa, împreună cu prietena sa, la un restaurant de la marginea municipiului Piteşti. El a declarat că Timişoara, în acest moment, nu mai înseamnă "acasă" pentru el, dar că va ajunge până acolo, intenţionând să se mute însă undeva în apropiere de Bucureşti. Cozma a spus că, din punct de vedere familial, are câteva probleme de rezolvat, inclusiv pe ceea a viitorului domiciliu.

"E o chestiune delicată. În primul rând, vreau să mă întâlnesc cu copiii mei şi probabil veţi fi surprinşi să aflaţi că acasă pentru mine nu mai înseamnă Timişoara. E foarte bună, dar acum sunt cu prietena mea şi ne vom muta undeva în zona Bucureştiului", a declarat Miron Cozma.

Miron Cozma, care a depus, luni, o cerere la Poliţia municipiului Petroşani, prin care solicită permisiunea de a tranzita o parte a municipiului pentru a putea ajunge la mormântul părinţilor săi, aflat în oraşul Petrila, a declarat că speră să ajungă şi la locul unde sunt înmormântaţi ai lui.

Fostul lider al minerilor din Valea Jiului a părăsit, luni, vila din oraşul Voluntari, unde a stat după ce, cu o zi în urmă, a fost eliberat din Penitenciarul Rahova, îndreptându-se spre Timişoara, unde locuieşte fiul său.