Bilanţul victimelor inundaţiilor din Brazilia urcă la 56 de morţi. Zeci de persoane sunt date dispărute

Publicat: 04 05. 2024, 17:25
Actualizat: 04 05. 2024, 17:27

Autoritatea de apărare civilă din Rio Grande do Sul a declarat că 56 de persoane au murit, 67 sunt date dispărute şi aproape 25.000 au fost strămutate, în condiţiile în care furtunile şi precipitaţiile abundente din ultimele zile au afectat mai mult de jumătate din cele 497 de oraşe din acest stat, care se învecinează cu Uruguay şi Argentina.

Inundaţiile au distrus drumuri şi poduri în mai multe regiuni ale statului. S-au înregistrat alunecări de teren şi prăbuşirea parţială a unui baraj la o centrală hidroelectrică. Un al doilea baraj din oraşul Bento Goncalves riscă, de asemenea, să se prăbuşească, au declarat autorităţile, relatează Reuters.

În Porto Alegre, capitala statului Rio Grande do Sul, râul Guaiba a ieşit din matcă, inundând străzile. Aeroportul internaţional din Porto Alegre a suspendat toate zborurile pentru o perioadă nedeterminată.

Guvernatorul statului, Eduardo Leite, a declarat vineri seară că bilanţul morţilor ar putea creşte în continuare.

Potrivit Institutului Naţional de Meteorologie din Brazilia, alte ploi ar putea lovi sâmbătă regiunile nordice ale statului, iar autorităţile au îndemnat persoanele care locuiesc în zonele de risc să caute adăpost în altă parte.