Prima pagină » Social » Carnagiu în China: o maşină a intrat în mulţime lângă stadionul Zhuhai provocând 35 de morţi şi 43 de răniţi

Carnagiu în China: o maşină a intrat în mulţime lângă stadionul Zhuhai provocând 35 de morţi şi 43 de răniţi

Bărbatul vinovat, în vârstă de 62 de ani, a fost arestat.
Carnagiu în China: o maşină a intrat în mulţime lângă stadionul Zhuhai provocând 35 de morţi şi 43 de răniţi
Daniel Contescu
12 nov. 2024, 14:38, Social

Cel puţin 35 de persoane au murit şi 43 au fost rănite în Zhuhai, un oraş din provincia Guangdong, din sudul Chinei, unde aseară o maşină a lovit zeci de persoane care se antrenau.

Presa oficială chineză a relatat acest lucru în această dimineaţă, în timp ce un spectacol aviatic avea loc în oraş.

Potrivit reconstrucţiei Poliţiei, un bărbat de 62 de ani s-a aruncat cu maşina în mulţime, apoi s-a rănit la gât cu un cuţit.

Bărbatul, relatează Global Times, este în comă, având emis şi un mandat de arestare.

Potrivit anchetatorilor, originea gestului nebunesc ar fi fost dezamăgirea bărbatului faţă de procesul de divorţ.

Liderul chinez Xi Jinping a cerut să se facă „toate eforturile posibile” pentru a-i ajuta pe cei răniţi în Zhuhai.

Xi, relatează agenţia oficială de presă chineză Xinhua, a cerut ca persoana responsabilă să fie „pedepsită conform legii”.