Cartuşe de vânătoare descoperite într-un autoturism, în Calafat
În Punctul de Trecere a Frontierei Calafat, judeţul Dolj, s-a prezentat joi pentru a intra în ţară, la volanul unui autoturism, un cetăţean român în vârstă de 59 de ani.
La control, poliţiştii au descoperit, în habitaclul autoturismului, două cutii ce conţineau câte 25 cartuşe de vânătoare cu alice, calibru 12.
Şoferul a declarat că a cumpărat cartuşele de vânătoare de la un magazin din oraşul Vidin, Bulgaria, şi nu ştia că pentru a introduce în România cartuşe de vânătoare trebuie să aibă armă, permis de port şi să fie vânător autorizat.
A fost întocmit dosar penal pentru nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor şi contrabandă calificată. Cartuşele, în valoare de 150 lei, au fost confiscate.