Prima pagină » Social » Samir Sprânceană, suspectat de fraude cu carduri bancare, a fost arestat preventiv

Samir Sprânceană, suspectat de fraude cu carduri bancare, a fost arestat preventiv

Craioveanul Samir Sprânceană, suspectat de fraude cu carduri bancare, a fost arestat preventiv pentru nouă zile, miercuri dimineaţă, în baza unui mandat emis pe numele lui de Tribunalul Dolj, bărbatul fiind cercetat pentru infracţiuni informatice.
Samir Sprânceană, suspectat de fraude cu carduri bancare, a fost arestat preventiv
02 iun. 2010, 10:02, Social

Potrivit purtătorului de cuvânt al Tribunalului Dolj, judecător Laura Udrea, magistraţii au admis propunerea procurorilor DIICOT, Serviciul Teritorial Craiova, de arestare preventivă pentru nouă zile pe numele lui Samir Sprânceană şi Ovidiu Doran.

În acelaşi timp, magistraţii doljeni au respins propunerea de emitere a mandatului de arestare preventivă pentru Bogdan Niţulescu, în timp ce pentru Claudiu Bălan s-a dispus măsura obligativităţii de a nu părăsi localitate pentru o perioadă de 30 zile.

Craioveanul Samir Sprânceană, suspectat de fraude cu carduri bancare, a fost reţinut, marţi seară, de Serviciul Teritorial Craiova al DIICOT, alături de alte trei persoane, ei fiind prezentaţi miercuri Tribunalului Dolj cu propunerea de arestare preventivă, instanţa rămânând în pronunţare.

Cele patru persoane sunt cercetate pentru constituire de grup infracţional, deţinere de echipamente în vederea falsificării instrumentelor de plată electronice, punerea în circulaţie a instrumentelor de plată falsificate şi acces fără drept la un sistem informatic.

Samir Sprânceană a fost dus, marţi seară, la sediul Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate (BCCO) Craiova pentru a fi de faţă la o percheziţie informatică, a mai spus procurorul Adrian Glugă.

Sprânceană a fost ridicat de procurorii DIICOT, marţi dimineaţă, la Timişoara, în timp ce intenţiona să iasă din ţară.