Prima pagină » Social » Rusia este ca acasă în Doneţk. 5 persoane ar fi murit în urma unor bombardamente ale armatei ucrainene în regiune

Rusia este ca acasă în Doneţk. 5 persoane ar fi murit în urma unor bombardamente ale armatei ucrainene în regiune

Agenţia rusă RIA Novosti anunţă că 5 persoane au murit în urma unor bombardamente ale armatei ucrainene în centrul oraşului Doneţk.
Rusia este ca acasă în Doneţk. 5 persoane ar fi murit în urma unor bombardamente ale armatei ucrainene în regiune
Andreea Tobias
30 mai 2022, 12:52, Social

Potrivit primarului oraşului, Aleksei Kulemzin, forţele armate ale Ucrainei au tras, printre altele, asupra a două şcoli şi a unei săli de sport.

Pe canalul său oficial Telegram, cartierul general de apărare teritorială al autoproclamatei Republici Populare Doneţk a transmis locuitorilor: „Aveţi grijă de voi şi de familia voastră, încercaţi să nu ieşiţi din casă în mod inutil. Nu părăsiţi adăpostul în timpul bombardamentelor”.

Conform informaţiilor actualizate, în urma bombardamentelor AFU în Doneţk, numărul victimelor a crescut la 21 de persoane: 5 au fost ucise şi 16 au fost rănite. Printre morţi se află şi un adolescent născut în 2009, notează The Guardian.

Afirmaţiile nu au fost verificate în mod independent. Kremlinul a calificat drept „scandaloase” atacurile asupra infrastructurii civile şi a instituţiilor pentru copii de pe teritoriul controlat de Rusia.

Forţele ruse au negat în mod repetat că au vizat în mod deliberat zone civile din Ucraina. Procurorii ucraineni spun că investighează sute de cazuri de presupuse crime de război împotriva populaţiei civile comise de trupele ruseşti.