Potrivit ISU Arad, la acţiunea de căutare a copilului participă 28 de poliţişti cu 8 autoturisme, 12 pădurari, 30 de voluntari cu 5 drone şi 7 maşini de teren, 30 de pompieri cu 4 autoturisme de teren, o autoşenilată, o barcă şi o autospecială de suport, dar şi 6 jandarmi cu o autospecială.
Căutările băiatului au început sâmbătă seara. Poliţiştii oraşului Chişineu-Criş au fost sesizaţi de mama copilului, care le-a spus oamenilor legii că fiul ei a plecat, în jurul orei 16.30, de acasă, la o stână din extravilanul localităţii şi nu s-a mai întors.
Potrivit poliţiştilor, băiatul are 1,20 metri înălţime, păr şaten, faţă ovală, constituţie astenică. Nu se cunoaşte îmbrăcămintea pe care o purta copilul la momentul dispariţiei.
Persoanele care au informaţii ce pot duce la depistarea minorului sunt rugate să apeleze numărul de urgenţă 112 sau să se adreseze celei mai apropiate secţii de poliţie.