Ce conţinea un pachet cu „alimente” destinat unui deţinut din Tulcea

Publicat: 23 11. 2011, 18:26
Actualizat: 07 11. 2012, 05:33

La Penitenciarul Tulcea au fost descoperite, în timpul controlului specific asupra unui pachet cu alimente, disimulate în interiorul unor cutii de conserve, următoarele obiecte interzise: 13 telefoane mobile şi acumulatorii aferenţi, trei cartele SIM, 15 încărcătoare pentru telefoane mobile improvizate şi 15 mufe pentru încărcarea telefoanelor mobile, informează Biroul de presă al Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor.

Toate aceste bunuri se aflau asupra unei persoane civile din Tulcea, ce intenţiona să viziteze o persoană privată de libertate, condamnată la 1,6 ani de închisoare, pentru furt calificat, inclusă în regim semideschis, la Penitenciarul Tulcea.

Conducerea Penitenciarului Tulcea a adus la cunoştiinţa persoanei vizitatoare obiectele interzise a fi introduse în penitenciar şi consecinţele ce decurg din încălcarea prevederilor legale.

De asemenea, a fost sesizat Parchetul de pe lângă Judecătoria Tulcea, a fost informat judecătorul delegat pentru executarea pedepselor privative de libertate şi a fost interzis accesul persoanei în cauză, la vizită.