Prima pagină » Coronavirus » Companiile de textile din România aşteaptă un semn din partea autorităţilor pentru a produce echipamente de protecţie

Companiile de textile din România aşteaptă un semn din partea autorităţilor pentru a produce echipamente de protecţie

Companiile de textile din România aşteaptă un semn din partea autorităţilor pentru a produce echipamente de protecţie
Andreea Dragoş
02 apr. 2020, 07:53, Social

Din multe spitale de la noi lipsesc echipamente de protecţie esenţiale pentru medici. Aceeaşi problemă o au însă multe ţări din Uniunea Europeană, doar că ele se îndreaptă spre producţia internă pentru a face rost de materiale. Noi, în schimb, luăm marfă de import la superpreţ.

O firmă din Prahova produce combinezoane, halate, măşti, protecţii pentru încălţăminte – practic cam tot ce lipseşte acum din spitalele româneşti. Din păcate, marfa nu e certificată medical.

„Noi suntem producători de echipamente de protecţie. Eram şi înainte de criză, suntem în timpul crezi şi vom fi şi după. Producem nişte măscuţe, dar ce producem noi, nu au certificare. Se lucrează acum şi la certificare. Dar mai durează. Se certifică ţesături, se certifică poduse”, spune Violeta Cucu, director companie de echipamente de protecţie.

Nu sunt singurii în această situaţie. Multe din echipamentele de protecţie produse la noi pot fi folosite doar de personalul auxiliar din spitale, nu şi de medicii din prima linie. Statul e cel care ar trebui să regleze asta şi să se bazeze mai mult pe firmele româneşti, nu pe importuri.

„Era primul lucru care s-ar fi putut face. Să se ia o listă cu firme şi să fim căutaţi. Invers, ne îndreptăm noi”, mai spune Violeta Cucu.

Echipamentele produse în această fabrică ajung şi la export, în Bulgaria, Croaţia sau Slovacia.