- Home
- Social
- (24.02.2014, 06:45)
- Departamentul Social - Mediafax
CUTREMURE în Vrancea, de 4,4 şi 3,2 grade
Un cutremur cu magnitudinea de 4,4 grade pe scara Richter s-a produs luni, la ora 02.22, în zona seismică Vrancea, în judeţul Vrancea, la o adâncime de 106 kilometri, potrivit Institutului Naţional pentru Fizica Pământului (INFP).
Urmărește
3128 afișări
CUTREMURE în Vrancea, de 4,4 şi 3,2 grade (Imagine: Mediafax Foto)
Oraşele cele mai apropiate de epicentrul seismului sunt Focşani (39 de kilometri), Covasna (42 de kilometri), Mărăşeşti (46 de kilometri), Râmnicu Sărat (48 de kilometri) şi Târgu Secuiesc (52 de kilometri), potrivit site-ului infp.ro.
Un alt cutremur, cu magnitudinea de 3,2 grade s-a produs duminică, la ora 23.55, în zona seismică Vranccea, judeţul Buzău.
Tot duminică, la ora 20.29, în judeţul Călăraşi s-a produs un cutremur cu magnitudinea de 2,5 grade pe scara Richter.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Ilie Bolojan: ne place sau nu ne place, am cheltuit în ultimii ani mai mult decât ne putem permite
-
Uniunea Europeană încearcă să evite un război comercial cu Donald Trump. Ar putea fi reduse tarifele la importurile de autoturisme din SUA
-
Piedone este noul şef al Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor - surse
Cel mai mare cutremur ca magnitudine produs anul acesta în zona seismică Vrancea a avut 4,7 grade şi a fost înregistrat în 23 ianuarie, fiind simţit şi la Bucureşti.
De la începutul anului, în zona seismică Vrancea au avut loc alte două cutremure cu magnitudini de peste 4 grade pe scara Richter: în 12 ianuarie, de 4,4 grade, şi în 3 februarie, de 4,3 grade.
La 6 octombrie 2013, în Vrancea s-a produs un cutremur de 5,5 grade pe scara Richter, cel mai mare din ultimii patru ani. Seismul a fost simţit şi la Bucureşti, dar şi în nordul Bulgariei şi în Republica Moldova.
Anul trecut, în zona Vrancea s-au mai produs opt seisme cu magnitudinea de cel puţin 4 grade, la 21 noiembrie (4,4 grade), 15 octombrie (4,7 grade), 11 august (4,5 grade), 28 iulie (4 grade), 12 iulie (4,1 grade), 20 iunie (4,2 grade), 21 aprilie (4,2 grade) şi 6 martie (4,2 grade).
Citește pe www.zf.ro: BREAKING. Ionuţ Dumitru, profesor ASE: România a depăşit Polonia la PIB per capita şi este peste Ungaria, Croaţia sau Grecia
Citește pe www.zf.ro: Cum alegem zona unde cumpărăm o locuinţă şi ce facilităţi importante trebuie să existe în proximitate
Citește și: CUTREMUR de 3,3 grade în zona Vrancea
Citește și: CUTREMUR de 4,3 grade în zona Vrancea
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Este știrea momentului! Medicul care a anesteziat-o pe Monalisa Liuba a fost REȚINUT! Detalii de ultima oră
CANCAN.RO
Taxă de la 740 de lei pentru această categorie de șoferi! Inspecția RAR, polița RCA și ITP sunt obligatorii
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe