„Vom acţiona în judecată conducerea hotelului din Nisipurile de Aur şi poate şi firma de pază care avea în responsabilitate paza parcării, dar în primul rând conducerea hotelului, după ce ne vom sfătui cu avocaţii”, a declarat primarul localităţii Clejani din judeţul Giurgiu, Florin Nidelea.
În ceea ce priveşte acuzaţiile lansate de presa bulgară, potrivit căreia el şi ceilalţi turişti români care au reclamat dispariţia maşinilor şi-ar fi înscenat furturile pentru a încasa sumele cuvenite de pe poliţa de asigurare a autoturismelor, primarul a spus că acestea sunt „aberaţii’.
„Acuzaţiile sun pur şi simplu nişte aberaţii. Cum să-mi înscenez eu furtul maşinii ca să încasez asigurarea când maşina mea nu este asigurată ? Este o afirmaţie rău-voitoare, o minciună. Iar cât priveşte numărul furturilor, pot să va confirm că la secţia de poliţie nr. 5 din Nisipurile de Aur am depus plângeri şi reclamaţii că ni s-au furat maşina patru persoane – eu şi încă alte trei persoane”, a declarat Florin Nidelea, într o conferinţă de presă.
Primarului localităţii Clejani din judeţul Giurgiu, Florin Nidelea, i-a fost furată maşina, un BMW X 5, în noaptea de vineri spre sâmbătă, din faţa Hotelului „Melia Grand Hermitage” din staţiunea Nisipurile de Aur.
Sâmbătă, primarul spunea că el nu este singurul păgubit şi că şi prietenilor săi, care erau cazaţi tot la Nisipurile de Aur, le-a fost furată maşina, un BMW X6.
Totodată, primarul a susţinut că ar mai fi dispărut, în aceeaşi noapte, alte cinci maşini ale unor români care erau cazaţi la Albena, însă această informaţie nu a fost confirmată de către autorităţi.
Consulul României la Sofia, Marius Dilof, a declarat, sâmbătă, pentru MEDIAFAX, că are informaţii doar despre două maşini furate ale cetăţenilor români.