Potrivit sursei citate, Ministerul Administraţiei şi Internelor este reprezentat în Haiti printr-un contingent alcătuit din 21 de ofiţeri de poliţie, care desfăşoară activităţi de menţinere a păcii, sub egida ONU, din anul 2006.
Un cutremur puternic, cu magnitudinea de 7 grade, s-a produs, marţi seară, în Haiti, în largul capitalei Port-au-Prince, a anunţat Institutul american de Geofizică (USGS), citat de CNN.
Potrivit USGS, epicentrul a fost localizat la aproximativ 15 kilometri în largul oraşului Port-au-Prince, la o adâncime de zece kilometri. Potrivit CNN, cutremurul iniţial a fost urmat de o replică de 5,9 grade.
Autorităţile haitiene nu au putut prezenta deocamdată un bilanţ al morţilor şi răniţilor, după cutremurul de 7 grade care s-a produs, marţi, cu puţin timp înaintea orei locale 17.00 (24.00 ora României).
Misiunea de Stabilizare a Naţiunilor Unite în Haiti (MINUSTAH), creată în 2004, cuprinde în prezent peste 9.000 de angajaţi în uniformă, printre care şi poliţişti români, precum şi aproape 2.000 de angajaţi civili, potrivit site-ului Misiunii ONU din această ţară. Ea are autorizare de funcţionare sub această formă până la 15 octombrie 2010.