Prima pagină » Social » Director adjunct al Casei de Pensii Dâmboviţa, arestat după ce a fost prins luând mită 1.000 de euro

Director adjunct al Casei de Pensii Dâmboviţa, arestat după ce a fost prins luând mită 1.000 de euro

Directorul adjunct al Casei Judeţene de Pensii Dâmboviţa, Gheorghe Stamate, a fost arestat preventiv pentru mită, fiind prins în flagrant delict de procurorii anticorupţie în timp ce primea mită o mie de euro de la persoană căreia urma să-i aprobe un dosar pentru acordarea unei indemnizaţii.
Director adjunct al Casei de Pensii Dâmboviţa, arestat după ce a fost prins luând mită 1.000 de euro
29 mai 2010, 17:53, Social

Gheorghe Stamate este acuzat de luare de mită, el fiind cercetat de procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie – Serviciul Teritorial Ploieşti, informează DNA, într-un comunicat de presă.

Anchetatorii au stabilit că, în 18 şi 21 aprilie, respectiv 4 mai, 2010, Gheorghe Stamate a pretins unui denunţător, personal sau prin intermediul soţiei acestuia, suma de 1.000 euro, pe care a primit-o în 28 mai, în schimbul aprobării unui dosar prin care denunţătorului i se acorda indemnizaţia reparatorie în baza Legii 341/2004. Aprobarea dosarului respectiv impunea şi emiterea deciziei privind stabilirea cuantumului indemnizaţiei şi plăţii acesteia, în valoare de 97.268 lei.

Stamate a fost prins în flagrant delict, vineri, de către procurorii anticorupţie, în timp ce primea de la persoana denunţătoare suma de 1.000 euro.

El a fost reţinut pentru 24 de ore, iar sâmbătă, Tribunalul Prahova a emis mandat de arestare preventivă pentru 29 de zile pe numele lui.