Prima pagină » Social » Elevii continuă simulările pentru Bacalaureat cu proba profilului

Elevii continuă simulările pentru Bacalaureat cu proba profilului

Simularea națională a examenului de Bacalaureat 2025 continuă marți, cu proba scrisă obligatorie a profilului, după ce ieri elevii au susținut testarea la Limba și literatura română.
Elevii continuă simulările pentru Bacalaureat cu proba profilului
Andreea Tobias
25 mart. 2025, 07:15, Social

Conform calendarului aprobat de Ministerul Educației, simulările vor continua cu proba la alegere a profilului sau specializării (miercuri), iar elevii aparținând minorităților naționale vor susține pe 27 martie proba de limba și literatura maternă.

Elevii au la dispoziție trei ore pentru rezolvarea subiectelor, care sunt elaborate pe baza programelor școlare cu respectarea conținuturilor și competențelor aferente. Rezultatele vor fi comunicate pe data de 8 aprilie.

După finalizarea simulărilor, rezultatele vor fi analizate la nivelul fiecărei școli prin discuții individuale cu elevii, dezbateri la nivelul clasei, ședințe cu părinții și în consiliul profesoral. Scopul acestor analize este adoptarea unor măsuri pentru îmbunătățirea performanțelor școlare înaintea examenelor reale din vară.

Ministerul Educației și Cercetării precizează că obiectivele principale ale simulărilor naționale sunt familiarizarea elevilor cu rigorile unui examen real și optimizarea rezultatelor obținute la finalul studiilor liceale.