Explozie urmată de incendiu la fabrica de armament Cugir

Publicat: 22 05. 2020, 15:00
Actualizat: 23 08. 2021, 19:46
1-pom

Conform ISU Alba, Garda de Intervenţie Sebeş intervine pentru stingerea unui incediu la Uzina Mecanică Cugir.

Din primele informaţii este vorba de o explozie urmată de incendiu în urma căreia au rezultat 3 victime cu arsuri. Acţiunea este în dinamică” – a fost anunţul iniţial al celor de la ISU Alba.

Apoi, reprezentanţii serviciului de urgenţă au revenit, anunţând că explozia s-a produs în zona tunelului de încercări.

La această oră sunt două victime confirmate: o femeie de 53 de ani cu arsuri pe 40% din corp pentru care a fost chemat elicopterul SMURD şi o femeie de 58 de ani, care a suferit arsuri mai uşoare.

„La acest moment incendiul nu se manifestă cu flacără vizibilă, pompierii acţionează pentru lichidare”, transmite ISU Alba.