Potrivit sursei citate, ceaţa foarte densă îngreunează circulaţia rutieră pe Autostrada A1 Bucureşti-Piteşti, unde vizibilitatea este sub 50 de metri.
Tot în condiţii de ceaţă densă se circulă şi pe DN1, în judeţul Sibiu, între kilometrii 272 (intrarea în Scoreiu) şi 285 (intrarea în Avrig), în judeţul Prahova, între kilometrii 101 şi 135(de la Comarnic până la limita cu judeţul Braşov), pe DN1A(în zona Cheia) şi pe alte drumuri din ţară.
În judeţul Iaşi, pe DN28A, între kilometri 9 şi 22( Ruginoasa – Iaşi – Paşcani) şi între kilometrii 26 şi 32( Paşcani – Cristeşti) şi pe DN2E85, pe tronsonul Moţca – Cristeşti- Drăguşeni- limita cu judeţul Suceava, ceaţa deasă reduce vizibilitatea sub 10 metri.
Poliţia Rutieră reaminteşte că în condiţiile în care drumurile sunt acoperite cu polei, gheaţă, zăpadă bătătorită, mâzgă sau piatră cubică umedă ori când vizibilitatea este sub 100 de metri, din cauza ceţii, ploii torenţiale sau a ninsorii abundente, şoferii sunt obligaţi să circule cu o viteză de până în 30 de kilometri pe oră în localităţi şi 50 în afara acestora.