Prima pagină » Social » Microbuz cu 18 pasageri, implicat într-un accident în judeţul Covasna

Microbuz cu 18 pasageri, implicat într-un accident în judeţul Covasna

Un microbuz în care se aflau 18 pasageri a fost lovit miercuri de un autoturism, în localitatea covăsneană Târgu Secuiesc, iar călătorii aşteaptă alt autovehicul care să-i ducă la Bârlad, pentru că cel implicat în accident nu îşi mai poate continua cursa. O persoană a fost rănită.
Microbuz cu 18 pasageri, implicat într-un accident în judeţul Covasna
Dragos Suciu
20 iun. 2018, 13:41, Social

Purtătorul de cuvânt al Poliţiei Covasna, Nicoleta Tolvaj Marin, a declarat, corespondentului MEDIAFAX, că accidentul din Târgu Secuiesc s-a produs din cauza neacordării de prioritate.

”Din primele date un bărbat aflat în maşină a fost rănit uşor. Autoturismul a ieşit de pe un drum secundar şi a pătruns pe cel naţional fără să acorde prioritate”, a spus Nicoleta Tolvaj Marin.

Microbuzul făcea curse regulate pe ruta Braşov – Bârlad, iar în el se aflau 18 pasageri.

Compania de transport pasageri va pune la dispoziţie alt autovehicul pentru a duce călătorii în judeţul Vaslui, la destinaţie, pentru că cel implicat în accident prezintă defecţiuni tehnice.

Aceştia aşteaptă un nou microbuz la locul accidentului.