Supărarea preşedintelui ALDE Alba vine de la faptul că liderii PSD din judeţ ar fi refuzat dintotdeauna colaborarea, în ciuda protocoalelor încheiate la Bucureşti.
Ioan Lazăr a spus că social-democraţii au uitat încă de la început că sunt la guvernare cu ALDE şi îşi amintesc că sunt colegi doar când au nevoie de voturi.
„Vorbesc de Alba, nu ştiu ce să zic, au o problemă, cred că o fi vreo boală. Ei cred că totul li se cuvine numai lor, că fără ei judeţul ăsta se duce naibii, totul li se datorează numai lor, totul trebuie să treacă numai prin ei: şefi de instituţii, şefi de deconcentrate, trebuie să meargă la ei să pupe mâna la şeful cel mare, să plece capul, să vadă, să ştie şi ei cine este Lider Maximo. Eu vă spun aşa, din nou subliniez, în Alba, nu ştiu că nu cunosc activitatea celor din ţară şi celor de la Bucureşti: să ne ferească Dumnezeu să ajungem vreodată ca PSD Alba, cu liderii actuali, deci nu vorbesc de cei mici din PSD, vorbesc de conducerea PSD-ului, hai să dau şi nume, vorbesc de Dîrzu, vorbesc de Murg, mai au la învăţământ, acolo, pe doamna Dărămuş. Să ne ferească Dumnezeu să ajungă ăştia la putere în judeţul Alba, că ne-am dat dracu”, a declarat Ioan Lazăr.