Astfel, pompierii au intervenit în localităţile Baia Mare şi Ulmeni din judeţul Maramureş, acolo unde patru acoperişuri de bloc au fost afectate de furtună, iar un stâlp de electricitate, un stâlp de telefonie şi 20 copaci au fost doborâţi de vânt. În judeţul Bistriţa-Năsăud, în localităţile Bistriţa, Feldru, Romuli şi Rebrişoara, echipele de intevenţie au avut de lucru la un acoperiş anexă afectat, trei copaci care au fost doborâţi de vânt şi un stâlp de electricitate.
Aceleaşi probleme, respectiv acoperişuri distruse de vijelii, copaci, dar şi stâlpi de telefonie sau electricitate puşi la pământ de vântul puternic, au fost în judeţele Satu Mare, Suceava, Mureş, Iaşi, Brăila, Arad, Botoşani şi Timiş.
În plus, în 96 de localităţi din judeţele Bistrita-Năsăud, Botoşani, Harghita, Iaşi, Maramures, Neamţ, Suceava şi Vaslui sunt semnalate probleme ]n ceea ce priveşte alimentarea cu energie electrică, potrivit IGSU.
Până sâmbătă dimineaţă, a fost în vigoare o informare meteorologică de ploi şi vijelii, valabilă pentru Maramureş, Transilvania, Crişana, Banat şi Moldova, precum şi în zonele de deal şi de munte.