În ultimele 24 de ore 17 persoane din judeţ au fost diagnosticate cu virusul A/H1N1, cele mai multe dintre acestea fiind elevi la Şcoală Generală din satul Lazuri şi la Liceul „Spiru Haret” din Târgovişte (fostul liceu industrial nr 6). Astfel, autorităţile sanitare au dispus închiderea temporară a celor două unităţi şcolare pentru dezinfecţie.
Toate cele 17 persoane care au contractat virusul sunt izolate la domiciliu, acestea având forme uşoare de boală.
Potrivit reprezentanţilor Direcţiei de Sănătate Publică Dâmboviţa, în prezent se fac anchete epidemiologice pentru stabilirea contacţilor celor infectaţi.
În cadrul campaniei de vaccinare, Direcţia de Sănătate Publică Dâmboviţa a distribuit, până în prezent, 19.714 de doze de vaccin pentru categoriile de personal stabilite de Ministerul Sănătăţii, respectiv elevi cu vârstă peste 16 ani, studenţi, cadre ale Ministerului de Interne şi personal medico-sanitar, a precizat purtătorul de cuvânt al DSP Dâmboviţa, Marinela Popă.
România a înregistrat al şaselea deces prin gripă cu virusul A/H1N1, la o persoană adultă, care suferea de bronşită cronică, iar în ultimele 24 de ore au fost confirmate 124 de cazuri noi de gripă pandemică, numărul total ajungând la 3.551, a anunţat, joi, Ministerul Sănătăţii.
Care sunt simptomele gripei porcine?
Ce măsuri de igienă sunt recomandate pentru prevenirea îmbolnăvirii cu gripa porcină?